Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach


Zawartość stron

Tytuł projektu " Absolwent na starcie" 

Obszar działania: Powiat Wadowicki 

Realizator projektu: Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach 

Całkowite koszty kwalifikowane projektu: 778 000 PLN 

kwota dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 778 000 PLN 

Czas trwania projektu czerwiec 2004r. – czerwiec 2005r.

Projekt adresowany był do absolwentów roku szkolnego 2003/2004, którzy jak szacowano rejestrowali  się w liczbie ok. 1700 osób. Działania przewidziane przez PUP były  zróżnicowane ze względu na poziom wykształcenia i doświadczenia zawodowe osób bezrobotnych. Absolwenci szkół wyższych, policealnych i średnich zawodowych oraz liceów ogólnokształcących, którzy nie posiadali doświadczenia zawodowego objęci zostali poradnictwem zawodowym, pośrednictwem pracy, poradnictwem zawodowym oraz stażami. Absolwenci zasadniczych szkół zawodowych, którzy posiadali już staż zawodowy, ale chcieli podnieść kwalifikacje zawodowe lub je zmienić objęci zostali również doradztwem zawodowym oraz szkoleniami. Projekt był zgodny z zasadą równych szans. Dostęp bezrobotnych reprezentujących różny poziom wykształcenia do szkoleń i doradztwa zawodowego spowodował wyrównanie ich szans edukacyjnych na rynku pracy. PUP brał również pod uwagę konieczność wyrównania szans osób zamieszkałych na terenach wiejskich i obszarach zagrożonych marginalizacją. Według stanu na 31.12.2003r. liczba młodych osób do 25 r. życia wynosiła 3 272 osoby, z czego młodzież wiejska stanowiła 70%. Dane te dowiodły, że znacząca większość osób objętych działaniami Powiatowego Urzędu Pracy w Wadowicach była z terenów wiejskich. Rekrutacja beneficjentów ostatecznych była prowadzona z poszanowaniem zasady równości płci. W projekcie wzięło udział 800 osób, co stanowiło ok. 47% rejestrujących się absolwentów. Metodami rekrutacji były: informacja podczas rejestracji osób bezrobotnych , informacje prasowe i na stronach internetowych PUP w Wadowicach. Przewidywano się, że w czasie trwania projektu z poradnictwa zawodowego skorzysta ok. 800 osób. Pośrednictwem pracy zostało objętych 450 osób. Ze szkoleń skorzystało 90 osób a na staże zostało skierowanych 200 osób. Projekt przewidywał również osiągnięcie przez beneficjentów rezultatów "miękkich", które wraz z ww. rezultatami "trwardymi" pomogą im w uzyskaniu sukcesu w wejściu na rynek pracy. Poradnictwo zawodowe, współpraca z doradcą zawodowym i tworzenie dla najbardziej potrzebujących Indywidualnych Planów Działania umożliwiły uczestnikom projektu podwyższenie motywacji do poszukiwania pracy poprzez zwiększenie zaufania we własne możliwości, podwyższenie kwalifikacji zawodowych zwiększy atrakcyjność na rynku pracy.

Urząd przewidywał pewne trudności w realizacji projektu, a dotyczyły one przede wszystkim uzyskanie zatrudnienia po okresie stażu. Rynek pracy Powiatu Wadowickiego, a zwłaszcza rynek Andrychowski charakteryzował się tym, iż był to obszar dotknięty restrukturyzacją zakładów o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy. Duże zakłady znacząco ograniczały zatrudnienie. Jednocześnie powstawanie nowych miejsc pracy nie rekompensowało ilości miejsc likwidowanych.

O sukcesie projektu decydowało  nie tylko zaangażowanie pracowników Powiatowego Urzędu Pracy i beneficjentów ostatecznych, ale również partnerów rynku pracy jakimi są Pracodawcy. 

Tytuł Projektu „ Lepsze jutro " 

Projekt realizowano w formie konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie 

Nazwa Programu: Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich 2004 - 2006 

Numer i nazwa priorytetu: Aktywna polityka rynku pracy oraz integracji i społecznej

Numer i nazwa działania: 1.2 Perspektywy dla młodzieży 

Schemat: Wspieranie młodzieży na rynku pracy 

Instytucja wdrażająca: Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie 

Autor projektu: Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach 

Okres realizacji projektu: 01.05.2006r. - 29.02.2008r. 

Całkowity koszt projektu: 1 654 149,06 zł 

Kwota dofinansowania: 1 200 415,97 zł 

Cel projektu: 

Celem projektu było wspieranie i promowanie zatrudnienia oraz samozatrudnienia młodzieży. Powiatowy Urząd Pracy wykorzystując dostępne środki dążył do ułatwienia tym osobom startu zawodowego. Pragnał pomóc im w nabyciu doświadczenia zawodowego, podniesieniu, zmianie lub uzupełnieniu kwalifikacji zawodowych, wyzbyciu się przekonania o bezsilności oraz pobudzeniu motywacji do działania. Projekt przewidywał objęcie pomocą 445 osób.  Ponadto projekt uwzględniał osiągnięcie następujących celów horyzontalnych: rozwój społeczeństwa informacyjnego (poprzez w zajęciach Internet –Praca, szkoleniu komputerowym) oraz politykę równych szans (udział w projekcie kobiet i mężczyzn z terenów wiejskich i miejskich). 

Osiągnięte rezultaty:

Powiatowy Urząd Pracy zakładał osiągnięcie „twardych" rezultatów w postaci:

zdobycia doświadczenia zawodowego przez 290 osób w wyniku odbywania stażu, nabycie nowych, zmianę aktualnych lub uzupełnienie posiadanych kwalifikacji przez 125 osób po zakończeniu szkolenia,  rozpoczęcie działalności przez 8 osób, które otrzymają jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej.


Innowacyjność projektu: 

Projekt w swoich założeniach umożliwiał beneficjentom skorzystanie z nowoczesnych technik informacyjnych w procesie poszukiwania pracy zgodnie z koncepcją społeczeństwa informacyjnego. 

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę